Založení fóra Filantropie a financování vědy
Datum: 04.12.2007 - 04.12.2007

Evropa si postavila za cíl stát se světovým lídrem v inovacích a výzkumu a stát se nejdynamičtější znalostní ekonomikou na světě do roku 2010. Jak přispívají k tomuto cíli evropské nadace a evropští filantropové? Jak mohou university úspěšně získávat podporu na své aktivity z filantropických zdrojů? Toto jsou pouze některé z otázek, kterými se bude 4. prosince 2007 zabývat slavnostní zahájení Evropského fóra Filantropie a financování vědy v Bruselu.

The conference will open with a plenary session bringing together: Janez Potočnik, Member of the European Commission in charge of research, Harriet Wallberg-Henriksson, President of the Karolinska Institute, and Pier Mario Vello, Secretary General of Fondazione Cariplo, one of Italy’s leading foundations.

In addition to discussing various issues linked to philanthropic funding for research, the conference will also see the European Commission independent expert group on “Fundraising by Universities from philanthropic sources” present its conclusions and recommendations.

12.11.2007
zpět